Diszbaromfi Tartók Baráti Köre (Farád) 36 70/556-0746

Örömmel tudatjuk önökkel, megalakult a Farádi Díszbaromfi Tenyésztők Baráti Köre. Céljaink között nem az egyéni haszonszerzés, hanem az egymás közötti baráti viszony kialakítása az elsődleges szempont.

Elöljáróban egy tapasztalatot adok át. Innen a kezdő és profi fürjes eldöntheti, mit szeret illetve mit nyújtott fürjeinek.

Amikor elkezdtem a fürjekkel foglalkozni, azt hittem nagyon egyszerű és könnyű vele foglalkozni. Ez így is van rendjén. De van egy nagy bibi. Már pedig az, hogy hogyan! Lehet berakni a madarakat nagy papírdobozba, kertes házzal nem rendelkezők tehetik a teraszra, fürj etetésénél beér minden elhullott magvakkal. Ez így is van. Ez a magyar szerző irományából nyert tapasztalat volt, amikor elsőnek nekiindultam. A híresnek mondott irományt most is lehet kapni, de azt, a kudarc miatt gyújtósnak használtam fel. Rájöttem, hogy az iromány csak az intenzív ketreces tartásról szól és semmit a következményéről.

Feltettem magamban a kérdést, hogy a cikk írója a fürj betegségéig illetve elhullásig írt? Vagy gyorsan túl adott mielőtt a következmény beállt? Ezt nem tudom, de azt, hogy egy szót nem írt a következményről.

Kezdetben 50 fürjjel indultam, mondanom se kell, hogy a segítségem a félre informált könyv volt. Mindent a könyv alapján csináltam. A kezdeti siker rémálommá vált. Ketreces tartást javasoltak, mivel kis helyen az bőven elvan. A fürjek a felnőtt kort elérve a tojást jól produkálták. De emellé furcsa jelentségnek lettem tanúja, a véresre való csipkelődést. Interneten lévő információ és egy hozzáértő szakember hiánya miatt, magamnak kellett rájönnöm a bajra, de sajnos túl későn, hogy a problémát orvosolni tudtam volna. 3 hónap alatt, a fürjek száma 50-ről 12-re apadt. A többiek  a csipkelődéstől, ami brutálisan véresre sikerült, sorra pusztultak el. Hiába választottam el, a sokk, a felgyülemlett stressz, a ketrecben uralkodó fertőzés vitte el a fürjeket. Finomabbnál-finomabb ételt és italt adtam de hiába. A kudarc csak erősödött, míg a vásárlástól számított 5. hónapban, az utolsó fürj is elpusztult. Majd évekig hallani se akartam róla.

Az okulás és töprengés időszaka köszöntött rám, amikor elemezni kezdtem minden egyes nap történéseit.  Míg a legfontosabb szabályra nem jöttem rá.

- hogy mennyire ismerjük a vadon élő madár életkörülményét és tulajdonságát

- hogy milyen körülményt tudunk biztosítani

- hogy ismerjük a nemüket

- hogy a kezdeti lépések kevéssel kezdődjék és csak alapfajjal (vadassal)

- hogy türelmesek és toleránsak vagyunk a fürjekkel szemben

- hogy a baj esetén, nem a kutya vagy macska szájába landol a beteg vagy éppen sérült fürj

Az itt felsorolt szabályok egyikét már nem tartjuk be, számíthatunk rá, hogy a fürj tenyésztés kudarcra lesz ítélve. Elárulom, hogy a vadon élő társairól és a nemükről semmit és a nemüket fordítva állapította meg és adta el teljes meggyőződéssel (több évtizedes tapasztalattal és számos megnyert díj mellett. no komment!) és lett a kudarc eredménye.

Nemük meghatározásánál ami szerepet játszott a kudarchoz. A 2004-ben készült fényképen megállapítottam, hogy 40 kakas és 10 tojó szerepelt a képen. Megdöbbentő volt számomra. Így bár a tartással nem lett volna baj, ha fordítva állt volna fel az arány. Az akkori ketreces megoldás idővel biztos felváltotta volna a most alkalmazott standard megoldás. De ez volt a múlt.

Ezért kedves olvasó, ha kezdőként vagy profiként vásárolnál fürjet, ne hagyd magad befolyásolni a nemük meghatározását illetően. Mert előfordul hogy az eladó hogy megszabaduljon a felesleges kakastól, okosabbnál szeretne látszani, ha rájön arra hogy elbizonytalanodunk. Ez ilyen eladót nagy ívben kerüljük el, ha nem hagyja abba. A nemüket tanulmányozzuk át! Kezdőknek meg, kezdeti lépésként 10 vagy 20 vagy kevesebb fürjet vásároljon. Arányt 10-nél kevesebb esetén ha egy csoportba 1kakas 9 tojó ( ha 2 kakas akkor 1 kakashoz 4 vagy 5 tojó ez az ideális család). És irány a börze!

Bőrze! Figyelem! Óvakodjunk az ilyen vásárnál, csak akkor vegyünk a börzében, ha ismerjük a eladót és a helyszínen tartott madarait. Hajlamosak vagyunk arra, ha valami szép, az szép. A fürjek nem szeretik az örök utazgatást, mert stresszesek lesznek. Ha nincs más módja a vásárlásnak, vagy ha telephelyen szerzzük be fürjünket, akkor érdemes pár hétig karanténba rakni az újoncokat a fertőzés megelőzése érdekében. Ha mindent rendben találtunk csoportosíthatjuk a régiekkel. Mindig a kakas menjen a tojóhoz és ne fordítva. Az új hely a kakasnak felfedezés és nem hirtelen támadás a tojóra.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 7
Heti: 10
Havi: 32
Össz.: 14 799

Látogatottság növelés
Oldal: Tapasztalataim:
Diszbaromfi Tartók Baráti Köre (Farád) 36 70/556-0746 - © 2008 - 2024 - csupacsuri.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »